Riina Aasa vieraili Sambiassa
sambia.sobrad

Sambian Ystävät-yhdistyksen puheenjohtaja Riina Aasa vieraili 22.12.2014 – 08.01.2015 Sambissa, osallistuakseen kansalaisyhteiskunnan teematilaisuuksiin.

Tilaisuuksia järjesti Mufuliran kaupungissa toimivan Calvaryn Kristillisen kirkon piispa Benson Chiwoma yhteistyössä Sambian valtiollisen nuortenohjelman johtajineen, ja niihin osallistui myös Sambian Tasavallan edustajia. Vieraita oli Viron lisäksi Kongosta ja Keniasta.

Riina Aasa piti konferensseissa neljä esitystä virolaisten vapaayhdistysten toiminnasta lasten hyväksi, joilta puuttuu vanhempien huolenpito, erilaisten vapaayhdistysten synnystä, yhteistyökokemuksista, Virolle osaksi tulleesta avusta ulkomaiden kansalaisjärjestöjen puolesta itsenäistymisvaiheessa sekä samanlaisista piirteistä Viron ja Sambian valtioiden muotoutumisessa.

Yhdessä pohdiskeltiin toimintoja järjestääkseen paremmin nuortentyötä Sambiassa, somen mahdollisuuksia sekä yhteistyötä Sambia Sõbrad-yhdistyksen ja Calvaryn Kristillisen Kirkon välissä, päämääränä löydä kummeja tarjoakseen Sambian orvoille mahdollisuutta opiskella koulussa.Riina Aasa osallistui seuraavissa tilaisuuksissa:

25.12.14. Calvary Kansainvälinen konferenssi

27.12.14. Calvary Nuortenkonferenssi

01.01.15. Alueellisten johtajien kokous Kitwen kaupungissa

04.01.15. Alueellisten johtajien kokous Chililabombwessa


Kirkon johtokunta sai kuullusta inspiraatiota ja päätti käyttää useita Riinan ideaita huhtikuussa 2015 tapahtuvassa yleiskokouksessa sekä elokuussa naistenkonferenssissa.

Sen lisäksi Sambian Ystävät-yhdistyksen puheenjohtaja vieraili Sambian kouluissa, yrityksissä ja seurakunnissa, saaden vahvistusta Sambian Ystävien työn tarpeellisuudesta sekä yhteistyökumppanien luotettavuudesta.
Kommentit: 0
Email again:
Lisää kommentti
Nimi:
Sähköposti:
Kommentti: